Іван Підкова у Львові ніколи не проживав. Але поставили йому пам’ятник з іншої причини – тут славетного козацького ватажка стратили за наказом польського короля Стефана Баторія. Підкова з козаками, частими нападами дошкуляв Туреччині, отож султан Мурад III висунув польському королю ультиматум – або війна, або Іван має померти. Король до війни не був готовий, отож обрав друге.

 

Підко́ва Іва́н (Іван Серпяга, Іван Вода; рум. Ioan al IV-lea Potcoavă) народився у 1533 р. в Молдові чи на Брацлавщині. Його рідний брат Іван Воде був молдовським господарем. Перше слово, почуте немовлям, було: “Ого!” Це вигук баби-пупорізки, яку вразив зріст Івана. Дійсно, дорослий Підкова мав унікальний зріст – 2 м 29 см.

Немовлям Іван був викрадений людоловами, але невдовзі був врятований від бусурманів; після чого виховувався у козацькій родині (дума “Люлі немовляті Івоні” (за Юзефом Богданом Залеським). Іван мав рідкісну фізичну силу і надзвичайний зріст, запросто ламав руками підкови (за що отримав прізвисько від запорожців Підкова), міг зупинити віз, запряжений 6 кіньми, ухопивши його за заднє колесо, волячим рогом пробивав дубові ворота.

Високий красень обрав собі манюсеньку на зріст наречену, мріяв про весілля, але і батьків, і наречену забрали людолови, спалили село. От і зібрав тоді 17-річний юнак загін таких же відчайдухів, як сам, і гайнули в степ, на Хортицю. За хоробрість і силу запорожці прозвали Івана Підковою.

Молодий ватажок брав участь у морських походах під проводом Самійла Кішки, згодом водив козацькі флотилії самостійно і спалював приморські поселення. Козацькі загони Івана Підкови завдали поразок татарам під Очаковом, Кафою, Козловом. Кілька разів Іван Підкова обирався кошовим отаманом Запорізької Січі.

На початку листопада 1577 року Іван Підкова, офіційно оголосив про свої законні права на престол Молдавії. При підтримці козацького загону на чолі з кошовим отаманом Яковом Шахом, Підкова почав боротьбу проти ставленика Туреччини, молдовського господаря Петра Мірчича Кривого. Козацьке військо (тисяча двісті козаків) розгромило загони Петра Мірчича, 30 листопада 1577 р. звільнило Ясси – тодішню столицю Молдови. Іван Підкова був проголошений молдовським господарем, а Яків Шах з козацьким загоном повернувся на Січ. Туреччина почала стягувати війська для боротьби з Іваном Підковою і наказала польському урядові впіймати козацького ватажка, погрожуючи нападом на Річ Посполиту.

В 1578 році, за часів правління султана Мурада III війська Османської імперії увійшли до Молдови. Козаки під керівництвом Івана Підкови взяли на пам’ять 14 гармат і відступили в Україну. У Немирові Іван Підкова був схоплений польськими жовнірами за наказом брацлавського воєводи Януша Збаразького і відправлений до Варшави.

Арешт і ув’язнення Івана Підкови викликали обурення серед козацтва. Запорізькі козаки, довідавшись про можливість страти Підкови, пригрозили Речі Посполитій, що “коли Підкова буде страчений, вони перейдуть на сторону Московської держави і будуть тривожити королівство більше, ніж татари”.

Але це не врятувало Івана Підкову. Мемуаристи були вражені гідною і мужньою поведінкою 45-річного гетьмана, його промовою.

Тіло забрали руські братчики і поховали у місцевій Успенській церкві, але черкаські козаки викрали останки гетьмана і перевезли їх до Канева, де поховали під Чернечою горою.

Козаки після страти здійснили шість походів на Молдову разом з братом Підкови Александром. Помстився за Івана Підкову гетьман Яків Шах: наказав повісити перед костелом св. Миколая 18 молдовських бояр. Коли це дійшло до Стамбула, султан зажадав страти Якова Шаха. Старшина здала Шаха: зняла з гетьманства, заточили в Канівський козацький монастир, а пізніше він добровільно став монахом. Тут він помер у 1583 р. і був похований.

Іван Підкова

______________________________
+38 068 485 56 54
http://hotel-olena.com
hotelolena.com@gmail.com
вулиця Балабанівка, 22, Брюховичі, Львівська область, Украина, 79491

ЗАЗВИЧАЙ НАС ЗНАХОДЯТЬ ЗА ТАКИМИ СЛОВАМИ:
сауна львів, отель львів, готель львів ціни, готель львів дешево, готель львів, львів, готелі за містом,готелі за містом львів, готель львів недорого, Львів+ готелі львова, готелі львова львів, отдых во львове, львів готелі, гостиницы львова, готель львів у львові, львов гостиницы, готель україна львів, готелі львівської області, отели львова, львов цены, Львів+ відпочинок для дітей, хостели львів, відпочинок за містом львів, отдых львов, цены в львове, готелі з басейном львів, Львів+ готельний комплекс, брюховичи отель, проживання львів, ресторан готель львів, львів проживання, отдых во львове цены, апартаменти львів, готелі львівщини, львів готель львів, львов отдых, гостиница во львове недорого, мотелі львів, брюховичі готель,
готель валентина,львов достопримечательности,готелі за львовом,львов отели с бассейном,снять номер в гостинице во львове, номера львов, львів готелі дешеві, дешеві готелі львів, отдых в львове, отели львова с бассейном, готель львів ресторан,Львів+ готель ресторан,отели во львове,лучшие отели львова,готель валентина брюховичі, гостиницы во львове, готель дністер львів, відпочинковий комплекс львів, відпочинкові комплекси львів, лазня львів, готелі у місті львів, отели под львовом, гостиница львов, Львів+ готель олена брюховичі, гостиницы львова цены, отелильвов цены, гостиницы и отели львова, львов посуточно, готель львів львов, спа готелі львів, Львів+ готели, львів готелі недорого, м львів готелі, гостиницы во львове посуточно, Львів+ готелі брюховичі, готель софія львів, дністер львів, готелі м львів, едем львів, отели г львов, проживание львов, львов апартаменты, отель леополис львов, Львів+ забронювати готель, мини отель львов, волтер готель львів, апартаменты львов, готель європа львів, міні готель львів, львівські готелі,
#олена #готельолена #брюховичіготель